האם ניתן מנת יתר על חומצות אמינו?

חומצות אמינו בתזונה או לבוא חלבון או מתוספי חומצות אמינו. חומצות אמינו חשובות לבריאות הגוף, אך צריכת כמות גדולה מדי של חלבון או חומצות אמינו יכולה לגרום ללחץ על הכליות, מכיוון שחומצות אמינו יכולות להיות מטבוליות ויש להן תוצרי לוואי רעילים. שוחח עם הרופא שלך לפני ביצוע שינויים משמעותיים בתזונה.

חומצות אמינו

כל החלבונים, כולל אלה מן המזון שלך ואת אלה שנמצאו בגוף, מורכבים של חומצות אמינו שונות. רצף של חומצות אמינו מגדיר את החלבון. כאשר אתם צורכים חלבון בתזונה שלכם, מערכת העיכול שלכם שוברת את החלבון לחומצות האמינו המורכבות. המעיים שלך מסוגלים לספוג את החומרים המזינים האלה. לאחר זה קורה, חומצות אמינו זמינים לשימוש על ידי הגוף שלך.

חילוף חומרים

כאשר אתם צורכים חומצות אמינו, חלקם משמשים לייצור חלבונים לגוף. עם זאת, עודף חומצות אמינו יכול לשמש גם כמקור דלק. כדי להשיג זאת, הגוף שלך צריך להמיר את חומצות האמינו לחומרים אחרים. מטבוליזם זה של חומצות אמינו מייצר תרכובות המכילות חנקן. כימיקלים המכילים חנקן מומרים אוריאה, אשר לאחר מכן מופרש דרך השתן.

השפעות צריכת גבוהה

לפעמים אנשים צורכים כמויות גדולות של חלבון או לקחת חומצות אמיניות ספקים כדי לעזור להם לבנות שריר, כי רקמת השריר הוא צפוף מאוד בחלבון. עם זאת, סקירה שפורסמה בגיליון 2000 של “Journal of Nutrition” מצא כי צריכה רב של חומצות אמינו לא לשפר באופן משמעותי אתלטי ביצועים. צריכה מופרזת של חומצות אמינו גם מעמיד יותר לחץ על הכליות שלך משום שהם צריכים להפריש אוריאה יותר מהרגיל. צריכת חלבון גבוהה יכולה גם לחמצן את הדם.

שיקולים

אמנם אין כמות מקסימלית של חומצות אמינו שאתה יכול לצרוך בבטחה, צריכת גבוהה של חומצות אמינו יכול להוות בעיות אם יש לך תפקוד כליות לקוי. דיאטות עתירי חלבונים יכולות להחמיר בעיות בכליות בשל העבודה הנוספת שהכליות צריכות לבצע כדי להיפטר מהגוף. יותר מדי חלבון יכול גם לגרום לעלייה במשקל בלתי מתוכננת, כמו 1 גרם של חלבון מוסיף ארבע קלוריות לתזונה. שוחח עם הרופא שלך לפני שינוי צריכת החלבון או נטילת תוספי חומצות אמינו.